Jyske Mestre Elite Mænd 1919-1949

JYSKE MESTRE ELITE MÆND 1919-1949

 

 

 

 

Henning Jensen, Skive

 

EM Sølv 1949

 

 

 

1949

 

Fluevægt

Svend Åge Jørgensen, IK Semper Haderslev

Bantamvægt

Ove Andreasen, Aarhus AK

Fjervægt

Thorkild Petersen, Horsens AK

Letvægt

Svend Wad, IK Semper Haderslev

Weltervægt

Preben Rasmussen, Horsens B 1940

Mellemvægt

Gunnar Jensen, FAK Aarhus

Letsværvægt

Erik Jensen, FAK Aarhus

Sværvægt

Donald Knudsen, Kolding IF

 

 

 

 

Svend Wad, IK Semper Haderslev

 

Jysk Mester 1947, 1948 og 1949

Bronze EM i Dublin 1947

Bronze OL i London 1948

 

1948

 

Fluevægt

Gerner Thomsen, Grenå BK

Bantamvægt

Villy Jensen, Struer AB

Fjervægt

Christian Brændstrup, Aarhus AK

Letvægt

Svend Wad, IK Semper Haderslev

Weltervægt

Poul H. Christiansen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Gunnar Jensen, FAK Aarhus

Letsværvægt

Gunnar Andreasen, FAK Aarhus

Sværvægt

Erik Jensen, FAK Aarhus

1947

 

Fluevægt

Poul E. Petersen, Frederikshavn

Bantamvægt

Niels Kjeldsen, Aarhus AK

Fjervægt

Willy B. Christiansen, Viborg AK

Letvægt

Svend Wad, IK Semper Haderslev

Weltervægt

Christian Jørgensen, AK Jyden Aalborg

Mellemvægt

Gunnar Andreasen, FAK Aarhus

Letsværvægt

Erik Jensen, FAK Aarhus

Sværvægt

Donald Knudsen, Kolding IF

1946

 

Fluevægt

Elver Kvist, Lindholm BK

Bantamvægt

Niels Kjeldsen, Aarhus AK

Fjervægt

Mogens Brændstrup, Aarhus AK

Letvægt

Harry Christiansen, Randers AC

Weltervægt

Victor Jørgensen, Viborg AK

Mellemvægt

Christian Christensen, Randers AC

Letsværvægt

Erik Jensen, FAK Aarhus

Sværvægt

Hjalmar Mortensen, IK Sparta Aalborg

1945

 

Fluevægt

Erle H. Nielsen, Varde

Bantamvægt

Niels Kjeldsen, Aarhus AK

Fjervægt

Mogens Brændstrup, Aarhus AK

Letvægt

Knud Svendsen, IK Sparta Aalborg

Weltervægt

Ove Brandholdt, Esbjerg

Mellemvægt

Jens Bjørn, Randers AC

Letsværvægt

Erik Jensen, FAK Aarhus

1944

 

Fluevægt

Aage Sørensen, AK Jyden Aalborg

Bantamvægt

Christian Brændstrup, Aarhus AK

Fjervægt

Jens Nielsen, Aarhus AK

Letvægt

Viggo Brændstrup, Aarhus AK

Weltervægt

Leo Rasmussen, Randers AC

Mellemvægt

Axel Brems, Kolding IF

Letsværvægt

Donald Knudsen, Kolding IF

Sværvægt

Carl Nielsen, Lindholm BK

 

 

 

 

Christian Jørgensen

 

Jysk Mester 1938 og 1939

Dansk Mester 1943 og 1944

 

 

1943

 

Fluevægt

Erle H. Nielsen, Varde AK

Bantamvægt

Christian Brændstrup, Aarhus AK

Fjervægt

Mogens Brændstrup, Aarhus AK

Letvægt

Viggo Brændstrup, Aarhus AK

Weltervægt

Gunnar Jensen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Christian Christensen, Randers AC

Letsværvægt

Erik Dallerup, AK Jyden Aalborg

Sværvægt

Erik Jensen, Varde AK

 

 

 

 

Brødrene Brændstrup Aarhus AK, Mogens, Viggo og Christian blev alle Jyske Mestre i 1943

 

 

 

 

1942

 

Fluevægt

Erle H. Nielsen, Varde AK

Bantamvægt

Carl Poulsen, FAK Aarhus

Fjervægt

Mogens Brændstrup, Aarhus AK

Letvægt

Viggo Brændstrup, Aarhus AK

Weltervægt

Gunnar Jensen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Viggo Nielsen, Vejle AK

Letsværvægt

Donald Knudsen, Kolding IF

Sværvægt

Carl Nielsen, Lindholm BK

1941

 

Fluevægt

Erle H. Nielsen, Varde AK

Bantamvægt

Carl Poulsen, FAK Aarhus

Fjervægt

Aage Pedersen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

Leo Udh, Esbjerg BBK

Weltervægt

Gerhard Petersen, Esbjerg BBK

Mellemvægt

Axel Brems, Kolding IF

Letsværvægt

Poul Jensen, Aarhus AK

Sværvægt

Erik Jensen, FAK Aarhus

 

 

 

 

Aage Pedersen, AK Jyden

 

Jysk Mester 1940 og 1941

 

 

 

1940

 

Fluevægt

Carl Poulsen, FAK Aarhus

Bantamvægt

Christian Hvidbjerg, BK St. Jørgen Holstebro

Fjervægt

Aage Pedersen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

Henry Brandholdt, Esbjerg AK 1917

Weltervægt

Gunnar Jensen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Axel Sørensen, Horsens

Letsværvægt

Erik Dallerup, FAK Aarhus

Sværvægt

Carl Nielsen, Lindholm BK

1939

 

Fluevægt

Erle H. Nielsen, Varde AK

Bantamvægt

Svend Poulsen, FAK Aarhus

Fjervægt

Harry Christiansen Randers AC

Letvægt

Jens Nielsen Aarhus AK

Weltervægt

Christian Jørgensen AK Jyden Aalborg

Mellemvægt

Ejnar Balle Aarhus AK

Letsværvægt

Poul Jensenp, FAK Aarhus

Sværvægt

Carl Nielsen, Lindholm BK

1938

 

Fluevægt

Henning Gustafsen, Aarhus AK

Bantamvægt

Villy Jensen, Herning ABK

Fjervægt

Harry Christiansen, Randers AC

Letvægt

Otto Christensen, FAK Aarhus

Weltervægt

Christian Jørgensen, AK Jyden Aalborg

Mellemvægt

Gunnar Andreasen, FAK Aarhus

Letsværvægt

Poul Jensen, FAK Aarhus

Sværvægt

Jens Jørgensen, AK Jyden Aalborg

1937

 

Fluevægt

Sigfred Nielsen, Vejle AK

Bantamvægt

Villy Jensen, Herning ABK

Fjervægt

Jens Nielsen, Aarhus AK

Letvægt

Urban Lundberg, Skive AC

Weltervægt

Gerhard Petersen, Esbjerg BBK

Mellemvægt

Gunnar Andreasen, FAK Aarhus

Letsværvægt

Poul Jensen, FAK Aarhus

Sværvægt

Hjalmar Mortensen, IK Sparta Aalborg

 

 

 

 

Gerhard Petersen, Esbjerg BBK

 

Jysk Mester 1931, 1936 og 1937

Dansk Mester 1936 og 1937

Bronze OL Berlin 1936

 

1936

 

Fluevægt

Henning Gustafsen, Aarhus AK

Bantamvægt

Villy Jensen, Herning ABK

Fjervægt

Anders Nielsen, Aarhus AK

Letvægt

Jens Nielsen, Aarhus AK

Weltervægt

Gerhard Petersen, Esbjerg BBK

Mellemvægt

Christian Christensen, Randers AC

Letsværvægt

Kermit frandsen, AK Jyden Aalborg

Sværvægt

Sigurd Fisker, Aarhus AK

1935

 

Fluevægt

Peter Jensen, AK Jyden Aalborg

Bantamvægt

Villy Jensen, Herning ABK

Fjervægt

Anders Nielsen, Aarhus AK

Letvægt

Urban Lundberg, Skive AC

Weltervægt

Axel Sørensen, Horsens

Mellemvægt

Niels Hansen, Horsens

Letsværvægt

Gunnar Andreasen, FAK Aarhus

Sværvægt

Peter Petersen, Horsens

1934

 

Fluevægt

Henning Gustafsen, Aarhus AK

Bantamvægt

Anders Nielsen, Aarhus AK

Fjervægt

Jens Nielsen, Aarhus AK

Letvægt

Johannes Lind Jensen, Herning ABK

Weltervægt

Axel Sørensen, Horsens

Mellemvægt

Gunnar Andreasen, Randers AC

Letsværvægt

Eberhard Hansen, Aarhus AK

Sværvægt

Hjalmar Mortensen, AK Jyden Aalborg

1933

 

Fluevægt

Carlo Stadi, Esbjerg AK 1917

Bantamvægt

Urban Lundberg, Skive AC

Fjervægt

Alex Jørgensen, Esbjerg AK 1917

Letvægt

Rye Hougaard, AK Jyden Aalborg

Weltervægt

Knud Thomsen, Randers AC

Mellemvægt

Niels Hansen, Horsens

Letsværvægt

Aksel Jensen, AK Jyden Aalborg

Sværvægt

Jens Jørgensen, AK Jyden Aalborg

1932

 

Fluevægt

Børge Madsen, AK Jyden Aalborg

Bantamvægt

Jens Nielsen, Aarhus AK

Fjervægt

Georg Møller, Randers AC

Letvægt

Rye Hougaard, AK Jyden Aalborg

Weltervægt

Aksel Sørensen, Horsens

Mellemvægt

Niels Hansen, Horsens

Letsværvægt

Anthon Larsen, Lindholm BK

Sværvægt

Jens Bech, Esbjerg AK 1917

1931

 

Fluevægt

Carlos Tandrup, Skive AC

Bantamvægt

Jens Nielsen, Aarhus AK

Fjervægt

Ole Madsen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

Gerhard Petersen, Esbjerg AK 1917

Weltervægt

Vilhelm Bech, Aarhus AK

Mellemvægt

Niels Pedersen, AK Heros Fredericia

Letsværvægt

Eberhard Hansen, Aarhus AK

Sværvægt

Jens Bech, Esbjerg AK 1917

1930

 

Fluevægt

Carlos Tandrup, Skive AC

Bantamvægt

Georg Møller, Randers AC

Fjervægt

Ole Madsen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

Vilhelm Bech, Aarhus AK

Weltervægt

Carl Lundberg, Skive AC

Mellemvægt

Niels Petersen, FAK Aarhus

Letsværvægt

Svend Dunvad, AK Jyden Aalborg

1929

 

Fluevægt

Carl Thomsen, Vejle AK

Bantamvægt

Georg Møller, Randers AC

Fjervægt

Sigurd Myken, FAK Aarhus

Letvægt

Jens Christensen, FAK Aarhus

Weltervægt

Niels Hansen, Horsens

Mellemvægt

M. Thomsen, FAK Aarhus

Letsværvægt

Niels Petersen, FAK Aarhus

Sværvægt

Jens Bech, Esbjerg AK 1917

 

 

 

 

Thyge Petersen, Horsens

 

Jysk Mester 1924, 1925, 1926 og 1928

Dansk Mester 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928 og 1930

Europamester 1925 og 1930

Sølv OL 1924

1928

 

Fluevægt

Carl Thomsen, Vejle AK

Bantamvægt

Georg Møller, Randers AC

Fjervægt

Alex Jørgensen, Esbjerg AK 1917

Letvægt

Niels Hansen, Horsens

Weltervægt

M. Thomsen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Eberhard Hansen, Aarhus AK

Letsværvægt

Thyge Petersen, Horsens

Sværvægt

Gunnar Marklev, Aarhus AK

1927

 

Fluevægt

Vilhelm Bech, Aarhus AK

Bantamvægt

Georg Møller, Randers AC

Fjervægt

Senius Petersen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

Niels Hansen, Horsens

Weltervægt

Thyge Nielsen, AK Jyden Aalborg

Mellemvægt

M. Thomsen, FAK Aarhus

Sværvægt

Hugo Bech, Randers AC

1926

 

Fluevægt

Valdemar Jakobsen, AK Jyden Aalborg

Bantamvægt

Georg Møller, AK Jyden Aalborg

Fjervægt

Sigurd Myken, Randers AC

Letvægt

Ingemann Jensen, Hjørring

Weltervægt

M. Thomsen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Eberhard Hansen, Aarhus AK

Letsværvægt

Thyge Petersen, Horsens

Sværvægt

Aksel Petersen, Horsens

 

 

 

 

Eberhard Hansen, Aarhus AK

 

Jysk Mester 1925, 1926, 1928, 1931 og 1934

Dansk Mester 1926, 1928 og 1929

 

 

1925

 

Fluevægt

Valdemar Jakobsen, AK Jyden Aalborg

Bantamvægt

Georg Møller, AK Jyden Aalborg

Fjervægt

Christian Bech, Randers AC

Letvægt

Ejler Nielsen, Aarhus AK

Weltervægt

M. Thomsen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Eberhard Hansen, Aarhus AK

Letsværvægt

Thyge Petersen, Horsens

Sværvægt

Niels Petersens, Horsens

 

 

 

 

Hans Nielsen, AK Jyden Aalborg

 

Jysk Mester 1920, 1922, 1923 og 1924

Dansk Mester 1921, 1923 og 1924

Guld OL Paris 1924

 

1924

 

Fluevægt

Mikkel Laursen, Randers AC

Bantamvægt

Christian Bech, Randers AC

Fjervægt

Ejler Nielsen, Aarhus AK

Letvægt

Hans Nielsen, AK Jyden Aalborg

Weltervægt

M. Thomsen, FAK Aarhus

Mellemvægt

Peter Larsen, AK Jyden Aalborg

Letsværvægt

Thyge Petersen, Horsens

1923

 

Fluevægt

Ejnar Olsen, Vejgård Thor

Bantamvægt

Sigurd Myken, Randers AC

Fjervægt

Aage Mølkjær, Vejgård Thor

Letvægt

Hans Nielsen, AK Jyden Aalborg

Weltervægt

Peter Larsen, AK Jyden Aalborg

Mellemvægt

Ejnar Clemmensen, Skive

Letsværvægt

J. Giehm, AK Jyden Aalborg

Sværvægt

Søren Petersen, AK Jyden Aalborg

1922

 

Fluevægt

Hans Carlsen, AK Jyden Aalborg

Bantamvægt

Henry Petersen, Horsens

Fjervægt

V. Pallesen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

Hans Nielsen, AK Jyden Aalborg

Weltervægt

Holger Jensen, Aarhus AK

Mellemvægt

Thyge Petersen, Horsens

Letsværvægt

A. Tinsfeldt, Esbjerg AK 1917

Sværvægt

Søren Petersen, AK Jyden Aalborg

1921

 

Fluevægt

Peter Larsen, AK Jyden Aalborg

Bantamvægt

Julius Svendsen, Vejle AK

Fjervægt

V. Pallesen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

V. Harders, Kolding IF

Letmellemvægt

Holger Jensen, Aarhus AK

Mellemvægt

M. Sørensen, Silkeborg

Letsværvægt

Johannes Sørensen, Silkeborg

Sværvægt

Søren Petersen, AK Jyden Aalborg

1920

 

Fluevægt

P. Bjørnholdt, Silkeborg

Bantamvægt

Julius Svendsen, Vejle AK

Fjervægt

Hans Nielsen, AK Jyden Aalborg

Letvægt

Carlo Bie, Kolding IF

Letmellemvægt

Holger Jensen, Aarhus AK

Mellemvægt

Ove Brandholdt, Esbjerg AK 1917

Letsværvægt

M. Sørensen, Silkeborg

Sværvægt

Søren Petersen, AK Jyden Aalborg

1919

 

Fluevægt

Ejnar Jakobsen, Silkeborg

Bantamvægt

P. Rasmussen, Aarhus AK

Fjervægt

L. Thomsen, Esbjerg AK 1917

Letvægt

Holger Jensen, Aarhus AK

Letmellemvægt

August Hansen, AK Jyden Aalborg

Mellemvægt

Ove Brandholdt, Esbjerg AK 1917

Letsværvægt

Axel Eriksen, Aarhus AK

Sværvægt

Søren Petersen, AK Jyden Aalborg

Kontakt webmaster Inge-Birthe Vennevold, Tlf: 40 21 32 04, E-mail: ingebirthevennevold@outlook.dk