Jyske Mestre Elite Kvinder 1997-

JYSKE MESTRE ELITE KVINDER 1997-2015

2016

 

Mellemvægt

Lena Bertelsen BK Rollo Svendborg

2015

 

Bantamvægt

Nadia Ahmed, Aaarhus Boxing

Fjervægt

Dina Thorslund Struer AB

Letvægt

Bettina Dahl Nielsen Aarhus Boxing

Letweltervægt

Yvonne Bæk Rasmussen A. Olympia Odense

Weltervægt

Camilla Iversen A. Olympia Odense Bedste kvindelige bokser

Mellemvægt

Maiken Møller Jensen Thisted AC

2014

 

Bantamvægt

Nadia Ahmed, Aaarhus Boxing

Fjervægt

Diana Nadim, Aarhus Boxing

Letweltervægt

Camilla Skov Jensen, FAK Bedste kvindelige bokser

Weltervægt

Rikke Holm Pedersen

2013

 

Bantamvægt

Line Svendsen, Aarhus ABK

Letvægt

Diana Nadim, Aarhus BC Bedste kvindelige bokser

Letweltervægt

Camilla Skov Jensen, FAK

2012

 

Fluevægt

Heidi Holm, AK Jyden

Bantamvægt

Line Svendsen, Aarhus ABK

Fjervægt

Betina Dahl, Aarhus ABK

Letvægt

Diana Nadim, Aarhus BC Bedste kvindelige bokser

Weltervægt

Shaghayegh Ashkani, Vadum IF

 

 

 

 

Line Svendsen, Aarhus ABK

 

Jysk Mester 2011,2012 og 2013

Dansk Mester 2012

 

 

2011

 

Fluevægt

Lene Skov, BK Aarhus

Bantamvægt

Line Svendsen, Aarhus ABK

Fjervægt

Mariann Vennevold, Struer AB Bedste kvindelige bokser

Letvægt

Camilla Skov Jensen, FAK

Weltervægt

Lizette Nielsen, Aarhus ABK

Mellemvægt

Louise Jensen, KIF Kolding

2010

 

Fluevægt

Lene Skov, FAK

Fjervægt

Bettina Hindsborg, BK Pugilist

Letweltervægt

Malene K. Nielsen, Aarhus BC Bedste kvindelige bokser

Weltervægt

Rut Kousholt, BK. St. Jørgen Holstebro

Mellemvægt

Ditte Frostholm, Viborg AK

 

 

 

 

Lene Skov, FAK Aarhus

 

Jysk Mester 2009,2010

 

 

 

2009

 

Fluevægt

Lene Skov, FAK Aarhus

Bantamvægt

Sofie Mølholt, BK Vitus Horsens

Fjervægt

Diana Nadim, Aarhus BC Bedste kvindelige bokser

Letweltervægt

Malene K. Nielsen, Aarhus BC

Weltervægt

Yvonne B. Rasmussen, BK wedala

Mellemvægt

Sisse Larsson, AK Jyden

Letsværvægt

Lizette Nielsen, Aarhus ABK

 

 

 

 

Diana Nadim, Aarhus BC

 

Jysk Mester 2008, 2009, 2012, 2013 og 2014

Dansk Mester 2008 og 2012

Nordisk Mester 2008, Europa Mester 2008

 

2008

 

Fluevægt

Sofie Mølholt, BK Vitus Horsens

Bantamvægt

Diana Nadim, Lindholm BK

Letvægt

Malene Nielsen, A. Olympia Bedste kvindelige bokser

Letweltervægt

Sisse Larsson, AK Jyden

Weltervægt

Yvonne B. Rasmussen, BK Wedala

 

 

 

 

Sisse Larsson, AK Jyden Aalborg

 

Jysk Mester 2006, 2008 og 2009

Dansk Mester 2006

 

 

2007

 

Fluevægt

Sofie Mølholt, BK Vitus Horsens

Fjervægt

Helle Jørgensen, Give AK

Letweltervægt

Malene Nielsen, Aarhus ABK Bedste kvindelige bokser

Weltervægt

Yvonne B. Rasmussen, BK Wedala

 

 

 

 

Sofie Mølholt, BK Vitus Horsens

 

Jysk Mester 2006, 2007, 2008 og 2009

Nordisk Junior Mester 2006

EM Bronze 2007

 

2006

 

Fluevægt

Sofie Mølholt, BK Vitus Horsens

Bantamvægt

Berit Thomsen, aarhus ABK

Fjervægt

Helle Jørgensen, Give AK

Letvægt

Malene Nielsen, Aarhus ABK

Weltervægt

Vinni Skovgaard, Aarhus ABK

Letmellemvægt

Sisse Larsson, AK Jyden

Mellemvægt

Marianne Stenger, Gram BK

 

 

 

 

Malene Nielsen, Aarhus ABK, A. Olympia og Aarhus Boxing

 

Jysk Mester 2006, 2007, 2008, 2009 og 2010

DanskMester 2005, 2006 og 2007

Nordisk Mester 2006

EM Bronze 2007

2005

 

Bantamvægt

Anne Marie Kragh, BK Vitus Horsens

Letweltervægt

Vinni Skovgaard, Aarhus ABK

Weltervægt

Yvonne B. Rasmussen, A. Olympia

 

 

 

 

Yvonne B. Rasmussen, A. Olympia, Varde AK og BK Wedala

 

Jysk Mester 2003, 2004, 2005, 2007, 2008 og 2009

Dansk Mester 2004, 2006 og 2007

Nordisk Mester 2005

EM Sølv 2005, EM Bronze 2007, VM Bronze 2005

2004

 

Bantamvægt

Ane Bonnerup, Hadsund ABK

Letvægt

Helle Jørgensen, Give AK

Letweltervægt

Vinni Skovgaard, Aarhus ABK

Weltervægt

Yvonne B. Rasmussen, A. Olympia

Letsværvægt

Betina Carlsen, Aarhus ABK

 

 

 

 

Helle Jørgensen, Give AK

 

Jysk Mester 2003, 2004, 2006 og 2007

Dansk Mester 2004, 2006 og 2007

Nordisk Mester 2006

 

2003

 

Letfluevægt

Sanne Christensen, Aarhus ABK

Letbantamvægt

Maria Louise Møller, FAK

Fjervægt

Gitte Sørensen, FAK

Letvægt

Helle Jørgensen, Give AK

Letweltervægt

Vinni Skovgaard, Aarhus ABK

Letmellemvægt

Yvonne B. Rasmussen, A. Olympia

Mellemvægt

Christel Jane Black, BK Rollo

Sværvægt

Sussanne Andersen, AK Jyden

2002

 

Fluevægt

Birgitte Rasmussen, FAK

Bantamvægt

Maria Møller, FAK

Fjervægt

Pia Thrane, FAK

Letvægt

Mia Frandsen, Randers AC

Weltervægt

Vinni Skovgaard, Aarhus ABK

Letmellemvægt

Marianne Stenger, Skærbæk ABK

 

 

 

 

Vinni Skovgaard, Aarhus ABK

 

Jysk Mester 2002, 2003, 2004, 2005 og 2006

Dansk Mester 2002, 2004, 2005 og 2006

Nordisk Mester 2002, 2004 og 2005

Europamester 2004 og 2005, VM Bronze 2005

2001

 

Bantamvægt

Heidi P. Pedersen, Varde AK

Weltervægt

Alice Linderoth, BK Nordsalling

Letsværvægt

Jane Black, BK Rollo

2000

 

Bantamvægt

Marie Friborg, A Olympia

Fjervægt

Anita Christensen, Randers AC

Weltervægt

Bibi Jensen, Hadsund ABK

Mellemvægt

Christel Black, BK Rollo

 

 

 

 

Anita Christensen, Randers AC

 

Jysk Mester 1998 og 2000

Dansk Mester 1997 og 1998

Nordisk Mester 1998

 

1999

 

Bantamvægt

Louise Christensen, BK Vitus Horsens

Mellemvægt

Susanne Lauritsen,IK Sparta Aalborg

1998

 

Fjervægt

Anita Christensen, Randers AC

Letweltervægt

Pia Nielsen, Haderslev BK

1997

 

Letweltervægt

Tina Feldtsted, Aabenraa BK

 

 

Kontakt webmaster Inge-Birthe Vennevold, Tlf: 40 21 32 04, E-mail: ingebirthevennevold@outlook.dk